Najlepsza metoda antykoncepcyjna

Czego kobiety oczekują od środków antykoncepcyjnych

Różne badania pokazały, że idealna metoda antykoncepcyjna powinna, z punktu widzenia kobiety, charakteryzować się następującymi cechami:

- powinna być skuteczna
- powinna być łatwa w stosowaniu
- powinna nie powodować skutków ubocznych
- nie powinna zaburzać naturalnego cyklu miesiączkowego
- można ją zastosować lub przerwać w dowolnym momencie
- powinna być niedroga i dostępna dla wszystkich kobiet
- powinna opierać się na partnerstwie


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sformułowała wymagania dla idealnej metody antykoncepcji następująco:
Musi odpowiadać umysłowej, fizycznej, kulturowej oraz religijnej sytuacji pary. Nie może powodować skutków ubocznych i musi być odwracalna. Metoda antykoncepcyjna powinna również być akceptowalna, dostępna i tania.

To, co mi najbardziej odpowiada

najlepsza metoda antykoncepcyjna

Najpierw najważniejsze: nie istnieje pojedyncza idealna metoda antykoncepcyjna dla wszystkich par we wszystkich sytuacjach. To, czego należy się dowiedzieć, to, która metoda antykoncepcji najlepiej spełnia twoje życzenia i oczekiwania.

W każdym przypadku, powinnaś krytycznie ocenić czy wybrana metoda antykoncepcji jest także dobra pod kątem zdrowotnym w długim okresie czasu lub czy mogłabyś później żałować, że ją zastosowałaś. Często jest to główny warunek, aby czuć się komfortowo w dłuższej perspektywie stosując wybraną metodę antykoncepcyjną.

Wymagania się zmieniają

Wiele kobiet mniej lub bardziej świadomie dostosowuje wybraną metodę antykoncepcyjną do swojej aktualnej sytuacji. To, co dla młodej kobiety jest idealną formą antykoncepcji, często okazuje się nieodpowiednie dla innych kobiet.
Kobiety pozostające w długotrwałych związkach często szukają niehormonalnej metody antykoncepcyjnej i często zaczynają stosować naturalną antykoncepcję po szczegółowym zapoznaniu się z tematem oraz odkryciu, że ta metoda w żaden sposób nie musi być mniej skuteczna (patrz badanie "Skuteczność i Akceptowalność Monitorów Płodności i Metody Objawowo-Termicznej" – po niemiecku) lub skomplikowana. Po pewnym czasie wiele kobiet stwierdza, że z uwagi na skutki uboczne oraz z obawy o komplikacje zdrowotne, żałują, że nie zaczęły wcześniej stosować niehormonalnej antykoncepcji, ale niestety wcześniej nie były świadome, że taka możliwość istnieje.

Brak świadomości wśród ekspertów

Lekarze i eksperci są często nieświadomi potencjalnego bezpieczeństwa oraz skuteczności naturalnej antykoncepcji (patrz badanie "Skuteczność i Akceptowalność Monitorów Płodności i Metody Objawowo-Termicznej"), co prowadzi do krytycznego poziomu ignorancji.

Podręczniki ginekologiczne o wiele szczegółowiej opisują hormonalne metody antykoncepcji niż inne metody. Metody antykoncepcji, które nie muszą być zlecane ani monitorowane przez lekarza traktowane są w medycynie po macoszemu, nawet, jeśli są idealną alternatywą antykoncepcyjną dla jednej czy drugiej kobiety.