Hormonalna antykoncepcja – jak długo ?

Zwiększone ryzyko

Nie zaleca się, aby kobieta stosowała hormonalną antykoncepcję przez cały okres swojego rozrodczego życia. Wystąpienie nowotworu wątroby zwiększa się wprost proporcjonalnie do okresu stosowania hormonalnej antykoncepcji, podobnie w przypadku nowotworów piersi.  Dlatego, hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie należy używać dłużej niż to konieczne.
Wraz z wiekiem kobiety zaczynają być niechętne stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Zwiększa się ich pragnienie zdrowego trybu życia w harmonii z cyklicznymi zmianami kobiecego ciała. Coraz ważniejsze staje się unikanie skutków ubocznych oraz wzrasta obawa przed utratą zdrowia.
Kiedy kobieta osiąga wiek 45 lat, ryzyko związane z hormonalnymi metodami antykoncepcji znacznie się zwiększa – kobiety powinny przestać stosować hormonalną antykoncepcję najpóźniej w tym granicznym wieku.

Pigułka także w wieku 40 lat?

Hormonalna antykoncepcja jest cały czas możliwa po ukończeniu 40 lat – niemniej jednak powinnaś być w 100% zdrowa, nie mieć nadwagi ani nie powinnaś palić papierosów.  
Tylko jedna trzecia kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne kontynuuje ich przyjmowanie w długim okresie – pozostałe kobiety w pewnym momencie zmieniają stosowaną metodą antykoncepcji.
 
Objawy nietolerancji pigułki antykoncepcyjnej :

- Intensywne wahania nastroju
- Intensywne bole głowy występujące po raz pierwszy
- Napięcie piersi
- Choroby układu krążenia
- Suchość pochwy
- Nagłe pogorszenie wzroku
- Wyraźne puchnięcie nóg – trudność w oddychaniu
- Ból w piersiach oraz żółtaczka
- Nagłe oznaki paraliżu
- Objawy ataku serca (ostry ból w klatce piersiowej lub lewym ramieniu, trudności w oddychaniu)