Hormonalna antykoncepcja

W 2006 pigułka antykoncepcyjna świętowała swoje 45-e urodziny. Jest ona szczególnie popularna wśród młodych kobiet i jest często środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w pierwszym długotrwałym związku.  

Hormonalne metody antykoncepcji są jednymi z najbardziej skutecznych metod, ponieważ powodują wstrzymanie samej owulacji lub zapobiegają zagnieżdżeniu komórki jajowej w macicy.

Ale w tym właśnie tkwi ich wielka wada, a mianowicie, odbierają kobiecie możliwość naturalnego życia w harmonii w samą sobą. Cykl miesiączkowy zostaje pozbawiany swojej istoty, tj. owulacji, a naturalne procesy indywidualnego rytmu kobiety są zakłócone.

Fałszywy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, po którym pojawia się krwawienie wcale niekoniecznie medycznie uzasadnione, które jest zwane krwawieniem po odstawieniu hormonów. 

Jakie są formy hormonalnej antykoncepcji?

- Pigułka
- Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)
- Implant antykoncepcyjny
- 3 m-y zastrzyk antykoncepcyjny
- Krążek antykoncepcyjny
- Plaster antykoncepcyjny

Wolność za wysoką cenę

Hormonalne metody antykoncepcji dają ci wolność do niebadania własnego ciała, indywidualnego rytmu oraz płodności.  
Kwestia antykoncepcji oraz odpowiedzialności spoczywa wyłącznie na kobiecie. Musi być ona przygotowana w razie konieczności, do zaakceptowania skutków ubocznych lub przyszłych konsekwencji dla jej zdrowia.

Ponieważ hormonalne metody antykoncepcji zawierają wysoce aktywne substancje, mogą one wpłynąć na cały sposób, w jaki poszczególne organy współdziałają ze sobą.

- Możliwe skutki uboczne
- Zmiana wagi ciała
- Brak popędu seksualnego (libido)
- Wahania nastroju i depresja
- Zwiększone ryzyko komplikacji związanych z zatorami i zakrzepami (atak serca, udar, zator tętnicy płucnej, skrzepy krwi)
- Bóle głowy łącznie z migrenami
- Wysokie ciśnienie krwi
- Krwawienie międzymiesiączkowe
- Zwiększone ryzyko pewnych typów nowotworu
- Nadmierne owłosienie
- Problemy ze skórą

Brak popędu seksualnego jako skutek uboczny

Nieograniczone współżycie seksualne może być rzeczywiście możliwe o każdej porze dnia i nocy, ale badania naukowe coraz częściej wskazują, że hormonalne metody antykoncepcji mogą zmniejszać popęd seksualny (libido) i około 30% kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne jest dotkniętych tym zjawiskiem.
Kobiety cierpiące na brak popędu seksualnego powinny zatem zrezygnować z hormonalnej antykoncepcji co najmniej na jakiś czas, aby sprawdzić, czy ich popęd seksualny powróci do normy w naturalny sposób bez wpływu hormonów.

Nie należy stosować pigułki antykoncepcyjnej w następujących przypadkach

- Zakrzepicy występującej w rodzinie
- Chorobach zatorowo-zakrzepowych (zakrzepicy żylnej, udaru, ataku serca)
- Chorobach naczyń krwionośnych
- Wysokim ciśnieniu krwi
- Chorobach układu krążenia
- Ostrych i przewlekłych chorobach wątroby
- Chorobie pęcherza moczowego
- Lupus erythematosis (chorobie autoimmunologicznej)
- Poważnej cukrzycy
- Zwiększonych poziomach trójglicerydów we krwi (np. cholesterol)
- Wrodzonych chorobach krzepliwości krwi

Hormonalna antykoncepcja – jak długo?antykoncepcja-wiek

Ryzyko związane z hormonalnymi metodami antykoncepcji zwiększa się wraz z wiekiem kobiety. Tylko jedna trzecia kobiet stosujących pigułki kontynuuje ich przyjmowanie w dłuższym okresie. Dowiedz się więcej o powodach.

Przeczytaj cały artykuł – kliknij tutaj

Hormonalna antykoncepcja i palenie papierosów

antykoncepcja-palenie

Hormonalna antykoncepcja i palenie papierosów stanowią nadzwyczaj szkodliwą i niebezpieczną kombinację. Może to doprowadzić do chorób zagrażających życiu. Dowiedz się jakie komplikacje zdrowotne mogą wyniknąć z takiego połączenia.

Przeczytaj cały artykuł – kliknij tutaj