Chlamydia - zakażenie

Chlamydia – ukryte niebezpieczeństwo

choroby-przenoszone-droga-plciowa

Kobiety, w szczególności, często cierpią na chlamydię. Z uwagi na fakt, że bardzo trudno wykryć ją wcześnie oraz ze względu, że zakażenie chlamydią może być uśpione przez wiele lat nie dając żadnych objawów, wiele osób jest nią zakażonych, choć o tym nie wie. Szczególnie narażone są młode kobiety, ponieważ system immunologiczny ich jeszcze nie w pełni dojrzałych organów płciowych nie jest wystarczająco silny, aby zwalczyć zakażenie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Berlinie, ok. 10 do 20% 17-latek jest zakażonych chlamydią.

 

Chlamydia jest przenoszona ...

W trakcie stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Nawet zakażone ręce mogą przenieść bakterie, na przykład na oczy. Dlatego jednym z objawów chlamydii jest zapalenie spojówek.

Zwiększone ryzyko innych chorób przenoszonych drogą płciową

Osoba zakażona chlamydią (prawdopodobnie nawet o tym niewiedząca) jest narażona na większe ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową. Zakażenie osłabia błony śluzowe zwiększając przez to ich podatność na nieprzyjemne choroby przenoszone drogą płciową.

Chlamydia - objawy

W przypadkach zakażenia chlamydią, gdzie występują objawy, są one następujące. Niemniej jednak te objawy są także charakterystyczne dla innych chorób.

- Wymioty i nudności, razem z zapaleniem pochwy
- Krwawienie kontaktowe podczas seksu
- Gęste żółte upławy (zwiększające się)
- W przypadku zakażenia szyjki macicy: zwiększone lub o niejasnym pochodzeniu upławy
- Ból w podbrzuszu (od łagodnego do ostrego)
- Ból przy oddawaniu moczu
- Częstomocz
- Nieregularna miesiączka

Ryzyko zapalenia jajników

Zakażenie chlamydią często powoduje zapalenie jajników.
Szwedzkie badanie pokazuje, że wraz z każdym takim zapaleniem drastycznie wzrasta ryzyko niepłodności. Ryzyko wynosi 15% przy pierwszym zapaleniu, ale przy trzecim już 50%. 

Chlamydia - ryzyko zakażenia zwiększa się w przypadku ...

- Nałogowego palenia papierosów
- Niedożywienia
- Zakłóconej gospodarce hormonalnej spowodowanej problemami żywieniowymi

Test na Chlamydię dla obydwojga partnerów

Jeśli jesteś zarażona chlamydią, twój partner musi również wykonać test. W przeciwnym razie, po pomyślnym leczeniu antybiotykami, ryzykujesz ponowne zakażenie. Leczenie chlamydii antybiotykami w większości przypadków kończy się pomyślnie i nie powoduje żadnych komplikacji. Niemniej jednak, nie można już naprawić szkód, jakie zakażenie wyrządziło wcześniej.