Cykl miesiączkowy i cera

cykl a skora kobiety

Kobiety często zauważają pojawiające się cyklicznie zmiany swojej cery w trakcie cyklu miesiączkowego. Wiele kobiet narzeka na zwiększone niedoskonałości skóry w okresie owulacji i na krótko przed samą miesiączką.

Odpowiedzialne za to są hormony płciowe, głównie męski testosteron, który odpowiada za trądzik. Stymuluje on powiększenie i wytwarzanie gruczołów łojowych oraz zwiększoną produkcję sebum. Testosteron jest wydzielany zarówno u mężczyzn jak i kobiet, choć w o wiele mniejszych ilościach.
Ale niekoniecznie to oznacza, że osoby cierpiące na trądzik mają wyższy poziom testosteronu od innych. Problem leży w samych gruczołach łojowych, ponieważ o wiele bardziej reagują na ten hormon.
Często wysyp wyprysków oznacza wahania w wytwarzaniu hormonów. Dziewczęta oraz kobiety cierpią z tego powodu na krótko przed miesiączką. Poziom estrogenów obniża się przed menstruacją. Testosteron, natomiast, pozostaje stosunkowo stabilny a jego wpływ w tej fazie zwiększa się, co prowadzi do zwiększonego wydzielania sebum oraz towarzyszących niedoskonałości skóry i wyprysków.

Niedoskonałości skóry zanikają po skończeniu miesiączki, kiedy wytwarzanie estrogenów powraca do swojego wysokiego poziomu.

Kobiety cierpiące na zmiany skórne spowodowane przez cykl miesiączkowy często czują, że należą do niewielkiej mniejszości z tymi tymczasowymi niedoskonałościami cery. Ale tak wcale nie jest. W dzisiejszych czasach odnosimy takie wrażenie tylko dlatego, ponieważ duża część kobiet stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne, które wpływają na ich cerę oraz strukturę skóry. Kiedy te kobiety przestają stosować antykoncepcję hormonalną, u nich również występują zmiany w cerze spowodowane przez cykl miesiączkowy oraz mają tendencję do niedoskonałości skóry w niektórych fazach cyklu.

Podsumowując, możemy z całą pewnością stwierdzić, że zwiększone wydzielanie sebum oraz występowanie wyprysków jest spowodowane nadwrażliwością gruczołów łojowych na wpływ testosteronu a nie zwiększony poziom hormonów.  

Domowe sposoby na wypryski
Olej manuka
Jeśli cierpisz na niedoskonałości skóry i masz skłonności do trądziku spowodowanego zmianami hormonalnymi związanymi z cyklem, mniej często oznacza więcej. Dowiedz się, jakie skuteczne środki można stosować w tej fazie.

Przeczytaj cały artykuł – kliknij tutaj