Cykl i psychika

Zmiany nastroju są normalne

Cykl miesiączkowy może mieć wpływ na samopoczucie kobiety. Co miesiąc każda kobieta odczuwa zmiany nastroju w trakcie swojego cyklu miesiączkowego. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi, które są dostarczane kobiecie falami w cyklach 28 dni i generują hormonalne wahania.


Psychika w 1-ej połowie cyklu miesiączkowego

Pierwsza połowa cyklu charakteryzuje się beztroską, ponieważ estrogeny wytwarzają u kobiety w wieku rozrodczym poczucie dobrego samopoczucia i szczęścia. Czuje się całkowicie pozytywne nastawienie do życia. Trudności są konstruktywnie rozwiązywane a nieprzyjemne sprawy, dotąd odkładane na później, są łatwo załatwiane. Kobiety mają poczucie “mogę zrobić” oraz duże pokłady energii.


Spadek masy ciała w trakcie cyklu miesiączkowego

Mówiąc o beztrosce: prawie wszystkie kobiety ważą mniej po miesiączce, ponieważ spadkowi hormonów jajnikowych towarzyszy utrata płynów z tkanek. U wielu kobiet twarz promienieje a ich pory stają się płytsze w tej fazie cyklu.  Nawet sen jest spokojniejszy, często szczególnie przyjemny i niezakłócony.


Masz wzmożoną ochotę na seks

ochota na seks

Ochota na seks stale się zwiększa w tym okresie, psychika wspomaga organizm dokładnie w momencie, kiedy wszystko jest przygotowane na poczęcie dziecka. Na krótko przed owulacją, kobiety mają wyczulony węch i w ten sposób są obdarzone zdolnością znalezienia partnera z odpowiednimi genami – ponieważ zapach mówi bardzo dużo o genetycznej budowie człowieka.


Psychologiczna bariera w 2-ej połowie cyklu miesiączkowego

W 2-ej połowie cyklu miesiączkowego po owulacji wiele kobiet czuje się bardzo bezbronnych oraz widzi wszystko w ciemnych barwach. Codzienne obowiązki stają się ciężarem, problemy zabierają więcej czasu a uczucie stresu potęguje się.


Ty także stajesz się cięższa

Organizm także staje się teraz coraz cięższy, ponieważ wzrasta poziom hormonów jajnikowych, które są teraz wydzielane przez ciałko żółte, stymulują komórki do magazynowania wody. Woda gromadzi się głównie w dolnych partiach ciała powodując ciężkość nóg, wzdęcia oraz brak mobilności.
Niedoskonałości skóry zwiększają się i często mamy dziwne uczucie, że się szybciej i częściej pocimy.


Kiedy pojawi się niepohamowany głód…

Na koniec drugiej fazy cyklu miesiączkowego można czasami zaobserwować spadek poziomu serotoniny – zwiększa się zapotrzebowanie na cukier i pojawiają się ataki niepohamowanego głodu.


PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego)

Poziom estrogenów spada nagle około 21 do 28 dnia po menstruacji. Jest to początek szeregu objawów znanych jako syndrom napięcia przedmiesiączkowego (PMS w skrócie).

W dni bezpośrednio poprzedzające początek następnej miesiączki, kobiety doświadczają największych wahań emocjonalnych lub napięcia. Nawet w 1-ym i 2-im dniu cyklu miesiączkowego często nadal występuje u kobiet huśtawka emocjonalna. Wiele kobiet prawie wpada w czarną dziurę, są despotyczne, nieszczęśliwe oraz przygnębione. Jedna na 25 kobiet przechodzi prawdziwą zmianę osobowości w wyniku wahań hormonalnych.

Ta faza jest często nazywana zapaścią w wydajności, ponieważ wiele kobiet cierpi w tym okresie na brak koncentracji, uczucie wyczerpania oraz senność. Często czują się słabe i puste. Kobiety są postrzegane w tej fazie cyklu bezpośrednio przed miesiączką jako skomplikowane, irracjonalne, wyczerpane nerwowo, wrażliwe oraz agresywne. Każdej kobiecie jest na pewno znane pytanie zadawane przez mężczyznę “ Czy to ten czas w miesiącu?” jako ostatnia deska ratunku, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.


Rady jak radzić sobie z emocjonalną huśtawką

Zaplanuj ważne spotkania najlepiej na początku cyklu miesiączkowego. Pod wpływem estrogenów jesteś w stanie o wiele lepiej radzić sobie ze stresem a twoje zdolności intelektualne są zwiększone.